Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z językami za pan brat. Finaliści konkursu Poliglota 2016

Ida Szwaczko
Możliwość podróżowania, zagraniczne studia i konkurencyjność na rynku pracy - takie, zdaniem laureatów tegorocznego konkursu Poliglota 2016, są najważniejsze korzyści ze znajomości języków.

Poligloci 2016 to Paulina Łajkowska ze Społecznego Gimnazjum nr 8 STO (kategoria angielsko-niemiecka) i Natalia Hryszko z SG nr 4 STO (kategoria angielsko-francuska). Obie finalistki podkreślają, że udział w konkursie dał im przede wszystkim wielką satysfakcję, tym bardziej, że trzeba było wykazać się znajomością dwóch języków. Natalia Hryszko angielskiego uczy się od trzeciego roku życia, a francuskiego od podstawówki.

- Dzięki temu mogę poznawać inne kultury, podróżować i co dla mnie szczególnie ważne - czytać książki w obcych językach – mówi laureatka. – Chcę studiować architekturę wnętrz – niewykluczone, że za granicą, a znajomość języków na pewno mi w tym pomoże.

Paulina Łajkowska już teraz uczestniczy w szkolnych wymianach językowych i swoja przyszłość również widzi za granicą.
- Zamierzam studiować i pracować najprawdopodobniej w którymś z krajów anglojęzycznych – mówi młoda poliglotka. – Moim marzeniem jest nauczyć się języka mandaryńskiego - mam nadzieję, że uda mi się to na studiach - a także hiszpańskiego.

W środę obie laureatki zmierzyły się z 18 innymi gimnazjalistami z białostockich szkół. Finał konkursu, któremu w tym roku patronuje Katedra Neofilologii UwB, odbył się w Zespole Szkół Społecznych STO przy ul. Fabrycznej już po raz siódmy. Młodzież sprawdzała swoje umiejętności w dwóch językach: angielskim oraz do wyboru - francuskim lub niemieckim. Zmagania przebiegały w trzech etapach - od eliminacji szkolnych, poprzez zmagania międzyszkolne, po finał, do którego zakwalifikowało się 20 najlepszych poliglotów.

- Przychodzą do nas wielokrotni laureaci pojedynczych konkursów językowych, bo tu stają przed większym wyzwaniem – muszą przejść nie tylko część pisemną, jak w konkursach kuratoryjnych, ale też ustną prezentację w dwóch językach – mówi Ewa Tyburczy z ZSS STO. - Pierwsza część to pisemny tekst online oraz dyktando. Podczas części ustnej uczniowie przedstawiają prezentację multimedialną na wybrany przez siebie temat, a następnie odpowiadają na pytania komisji. Muszą więc wykazać się nie tylko znakomitą znajomością gramatyki i słownictwa , ale także rozległą wiedzą o innych kulturach.

Dla uczestników konkursu udział w nim to duże wyzwanie.
- Trzeba błyskawicznie przestawić się na myślenie i analizowanie w innym języku, co nie jest proste zarówno w testach, jak i podczas prezentacji – przyznaje Paulina Łajkowska.

Konkursowi jurorzy mówią o coraz lepszej znajomości języków wśród młodzieży i świadomości korzyści z tego płynących.
- Muszę przyznać, że poziom konkursu z roku na rok rośnie – mówi Beata Łodyga, germanistka. – Jestem pod wrażeniem ustnych prezentacji, które wymagały dużego wysiłku zarówno pod względem technicznym, jak i merytorycznym. Zaczynaliśmy od plakatów, a teraz mamy znakomite prezentacje multimedialne, przemyślane i bardzo dobrze zaprezentowane językowo. Cieszy nas, że młodzież traktuje coraz poważniej także drugi język, a nawet zaczyna uczyć się kolejnych.

Finał stał się okazją do zaprezentowania także innych umiejętności młodych ludzi. Były więc prezentacje światowych standardów muzycznych w różnych językach oraz filmików nakręconych przez gimnazjalistów SG nr 8 STO podczas wymian językowych we Francji i w Niemczech.

Głównym organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej we współpracy ze Społecznym Kołem Terenowym nr 91 STO i Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku.

Pozostali laureaci międzyszkolnego konkursu Poliglota 2016:
II miejsce w kategorii angielsko-francuskiej – Adriana Kubera SG nr 4 STO
II miejsce w kategorii angielsko-niemieckiej – Agnieszka Szpakowska PG nr 32

III miejsce w kategorii angielsko-francuskiej – Maciej Nieciecki – PG nr 9
III miejsce w kategorii angielsko-niemieckiej – Maja Bogucka PG nr 32

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto