Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok Sóweczki w Karkonoskim Parku Narodowym

Rafał Święcki
Przyrodnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego będą co roku wybierać jednego z przedstawicieli karkonoskiej fauny, by przybliżać mieszkańcom wiedzę o najcenniejszych gatunkach zwierząt żyjących w naszych górach. W KPN właśnie rozpoczął się Rok Sóweczki. To najmniejsza sowa Europy.

Przyrodnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego będą co roku wybierać jednego z przedstawicieli karkonoskiej fauny, by przybliżać mieszkańcom wiedzę o najcenniejszych gatunkach zwierząt żyjących w naszych górach. W KPN właśnie rozpoczął się Rok Sóweczki. To najmniejsza sowa Europy.

- Chcemy prezentować sposoby ochrony ptaków, a także czyhające na nie zagrożenia. Stworzymy między innymi internetową galerię sóweczki - mówi Roman Rąpała, specjalista ds. ochrony przyrody w KPN.

Sóweczka to w Polsce prawdziwa rzadkość. W ostatnich latach liczebność tego gatunku szacowano jedynie na 400-500 par lęgowych. Populacje nizinne zamieszkują między innymi Bory Dolnośląskie i Puszczę Białowieską.

Karkonosze są bardzo ważną ostoją dla sóweczki. Na całym obszarze tych gór może występować nawet do 40 par. A w sąsiednich Górach Izerskich doliczono się 20 stanowisk tego gatunku.
Sóweczka wielkością jest zbliżona do szpaka. Samiec waży zaledwie około 65 g, a większa samica 80-85 g (tabliczka czekolady to 100 g).

Ptaka nie jest łatwo dostrzec, bo szarobrązowe, plamkowane ubarwienie wierzchu ciała i jasny, prążkowany spód stanowią doskonały kamuflaż w środowisku, w którym żyje.

- Związana jest z lasami iglastymi, głównie z borami świerkowymi, których w górach nie brakuje. Ważnym elementem siedlisk sóweczki jest obecność bujnie rozwiniętych młodszych drzew pod okapem drzew dojrzałych - tłumaczy Roman Rąpała. Od innych sów odróżnia ją przede wszystkim dzienny tryb życia. Najchętniej poluje wcześnie rano i przed nastaniem nocy. Choć jest mała, to bardzo bojowy i agresywny myśliwy. Poluje głównie na małe ptaki i ssaki, ale potrafi też zapolować na ofiarę nieco większą od siebie. Sóweczka gnieździ się zazwyczaj w dziuplach wykutych przez dzięcioła, ale też może zasiedlać skrzynki zrobione przez ludzi.

Powrót rysia w Karkonosze

Zwierzęcy świat w Karkonoszach cechuje duże zróżnicowanie gatunkowe. W górach żyje co najmniej 15 tysięcy gatunków bezkręgowców i ponad 320 gatunków kręgowców. Wśród nich: ryby - 2 gatunki, płazy - 6 gatunków, gady - 6 gatunków, ptaki lęgowe i przelotne - około 200 gatunków, ssaki - prawie 60 gatunków. Niektóre zwierzęta powracają w góry, między innymi największy drapieżnik w Karkonoszach - ryś. Ten dziki kot wyprowadził się z naszego terenu ponad 200 lat temu. Ostatnio zaobserwowano kilka sztuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto