Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pojawiła się ptasia grypa. 100 km od nas

Urszula Śleszyńska
Należy obserwować stan zdrowia ptaków i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów natychmiast zawiadomić lekarza weterynarii
Należy obserwować stan zdrowia ptaków i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów natychmiast zawiadomić lekarza weterynarii Szymon Starnawski
Około 25 tysięcy indyków padło na trzech fermach w gminie Uścimów w województwie lubelskim.

- Jeśli chodzi o wirus tak zwanej ptasiej grypy, to występuje on w Polsce cyklicznie - mówi Adam Czubaty, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzana Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. - Na chwilę obecną nie mamy informacji o tym, żeby choroba występowała w województwie podlaskim. Cały czas monitorujemy sytuację. Jeżeli zachorowania się pojawią, są przygotowane specjalne procedury, które będziemy wdrażać.

Czytaj też: Znów tysiące sztuk drobiu z ptasią grypą w 4 województwach

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) to choroba zakaźna. Jej ogniska wykryto w miejscowości Stary Uścimów. Padło około 25 tysięcy ptaków. Są wywożone do utylizacji. Dodatkowo wojewoda lubelski wydał rozporządzenie, które między innymi ogranicza transport drobiu w strefach zagrożonych wystąpieniem wirusa.

Przy Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii funkcjonuje Wojewódzki Weterynaryjny Zespół Kryzysowy, w tym z zakresu analizy i zwalczania choroby grypy ptaków. W ramach tego zespołu działają trzy grupy: ds. analizy zagrożeń, ds. organizacji nadzoru, kontroli, BHP i dobrostanu zwierząt oraz zespół ekspertów. Powiatowi Lekarze Weterynarii 2 stycznia zostali specjalnym pismem zobowiązani do powiadomienia producentów drobiu o ewentualnym zagrożeniu grypą ptaków. Dodatkowo na bieżąco prowadzony jest monitoring. Uruchamiana również jest akcja informacyjna o zasadach postępowania w związku z zagrożeniem wystąpienia grypy ptaków.

Czytaj też: Horrendalne sumy. Ile kosztuje ptasia grypa Polskę?

- W województwie podlaskim są opracowane szczegółowe procedury postępowania w razie wystąpienia grypy ptaków, które w zaistniałej sytuacji będą wdrożone do praktycznego zastosowania - mówi Anna Dzierszko, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego. - Ponadto wojewoda podlaski na bieżąco, w ramach Wojewódzkiego Centrum Kryzysowego, analizuje stan zagrożenia. W sytuacji dalszego zagrożenia wdrażane będą kolejne procedury.

Warto nadmienić również, że Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do producentów drobiu z prośbą o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i zastosowania odpowiednich środków bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu, minimalizujących ryzyka przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. W szczególności zalecił wdrożyć następujące środki bezpieczeństwa biologicznego: zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób przed dostępem dzikich zwierząt, w tym dzikiego ptactwa; zabezpieczyć paszę i źródło wody przed dostępem dzikiego ptactwa; nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich; stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu; stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/ burmistrz/ prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.

Czytaj też: Jak chronić chlewnię przed ASF? Jakie objawy u świń powinny niepokoić? Afrykański pomór świń wymaga uwagi

- Rolnik nie ustrzeże się przed tym wirusem - mówi Agnieszka Artemiuk, pełniąca obowiązki dyrektora Podlaskiej Izby Rolniczej. - Kontaktowaliśmy się z naszymi największymi hodowcami drobiu, wiemy, że choroba nie występuje na terenie naszego województwa. Ale też wiadomo, że rozprzestrzenia się bardzo szybko. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań by wirus do nas nie dotarł. Żeby nie powtórzyła się sytuacja, która była przy okazji pojawienia się w Polsce ASF.

O tym co robić aby ochronić drób przed chorobą możemy przeczytać m.in. na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Przede wszystkim należy obserwować stan zdrowia ptaków i o wszelkich niepokojących objawach natychmiast poinformować lekarza weterynarii. Informacje związane z grypą ptaków można także uzyskać w GIW pod numerami telefonów: 22 623 10 65, 22 623 27 80, 22 623 13 56 lub wysyłając pytanie na adres: [email protected].

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto