Akcja specjalna ORLEN WYŚCIG NARODÓW
Brytyjczyk Robert Donaldson wygrał 4. etap ORLEN Wyścigu Narodów, który właśnie dotarł do Polski. Na trasie spod hotelu Bukovina Resort do Nowego Sącza nad Dunajcem, liczącej 129 km, drugi był jego rodak Lukas Nerurkar, a trzeci Włoch Francesco Busatto. Najlepszy z Polaków - Mateusz Gajdulewicz został sklasyfikowany na 38. miejscu, ze stratą do zwycięzcy 51 sekund. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Duńczyk Nikolaj Mengel. W klasyfikacji drużynowej prowadzi Francja. Jutro, tj. w niedzielę, ostatni, decydujący etap, z Sanoka do hotelu Arłamów.

Podczas 4. etapu ORLEN Wyścigu Narodów kolarze mieli do pokonania blisko 130 górzystych kilometrów, z finiszem na ulicach Nowego Sącza. Na starcie stanęło 123 zawodników.

Już na początku wyścigu pięciu kolarzy zdecydowało się na ucieczkę, wśród nich dwóch Polaków - Mateusz Gajdulewicz i Radosław Frątczak. Wkrótce ze stawki odpadł ten drugi, a samotnie do przodu ruszył pierwszy z naszych cyklistów. Gajdulewicz wygrał specjalną premię górską Bukovina Resort, niedługo później dołączyli do niego Szwajcar Daniel Schönenberger i Aivaras Mikutis z Litwy.

Do jadącej przez długi czas razem czołowej „trójki” zdecydował się dołączyć z peletonu Szymon Pomian. Jego strata do uciekinierów na 22 km wynosiła 45 sekund. Po 30 km ucieczka Pomiana została zlikwidowana, a przewaga trzech zawodników nad peletonem wynosiła już 2 minuty i 20 sekund.

Na 67 km, Mateusz Gajdulewicz, Daniel Schönenberger i Aivaras Mikutis mieli już 4 minuty i 40 sekund przewagi nad peletonem, który zaczął się coraz bardziej rozciągać, tworząc kilka mniejszych grup. Na około 70 km, na samotny atak zdecydował się Gajdulewicz. 40 km przed metą miał już 50 sekund przewagi nad Szwajcarem i Litwinem.
20 km przed końcem wyścigu peleton dogonił najpierw dwójkę kolarzy, a niedługo potem także bardzo dobrze jadącego do tej pory Mateusza Gajdulewicza. Na ostatnich kilometrach przed metą w Nowym Sączu peleton jechał już niemal w komplecie. O zwycięstwie zdecydowały ostatnie metry.
Na finiszu, najszybsi okazali się Brytyjczycy - Robert Donaldson, który przed kilkoma laty zwyciężył w Wyścigu o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza i Lukas Nerurkar, którzy bez pardonu rozprawili się z trzecim na mecie Włochem Francesco Busatto. Najlepszy z Polaków, bohater dnia - Mateusz Gajdulewicz zajął niestety, odległe, 38. miejsce. Pierwszy etap w naszym kraju ukończyło 118 kolarzy (wycofał się, na skutek kraksy, m.in. Amerykanin Kieran Haug).

ORLEN Wyścig Narodów po raz pierwszy odbywa się w trzech krajach: na Węgrzech i na Słowacji oraz w Polsce. Startują w nim najbardziej utalentowani młodzi kolarze z całego świata. Po raz pierwszy odbywa się w trzech krajach na pięciu etapach: Węgrzech, Słowacji i Polsce. Na starcie stanęło 25 ekip, w tym 22 reprezentacje narodowe (m.in. Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, USA i W. Brytanii) oraz 3 rodzime drużyny zaproszone przez Lang Team (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier, Klub Kolarski Tarnovia i Lubelskie Perła Polski).
Wyścig potrwa do najbliższej niedzieli, 28 maja, z metą w okolicach hotelu Arłamów w sercu Bieszczad. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKN ORLEN.

… 22. Lubelskie Perła Polski +1:15:56

Materiał oryginalny: ORLEN Wyścig Narodów. Brytyjczyk Robert Donaldson najszybszy na polskiej ziemi. Nikolaj Mengel z Danii nadal liderem - Sportowy24