Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddali hołd pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wywózki na Sybir [zdjęcia]

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
80 lat temu blisko stu czterdziestu tysiącom ludzi skończył się świat, jaki znali. W nocy z 9 na 10 lutego, na rozkaz z Moskwy rozpoczęła się deportacja z Kresów II Rzeczypospolitej. Wywożone na Sybir, w nieludzkich warunkach, były głównie rodziny urzędników, żołnierzy i leśników. Była to pierwsza i najtragiczniejsza z wywózek. Wśród tych, którzy musieli opuścić dom był Jan Truszkowski. Gdy trafił na Syberię miał zaledwie 10 lat.

Jak zapewnia Truszkowski pamięta rosyjskiego żołnierza, który obudził go nad ranem stojąc z bronią, z bagnetem nad jego łóżkiem.

-Już byliśmy na samochodzie zapakowani. Z domu naszego wynoszą dziadków którzy mieszkali obok, staruszków po siedemdziesiątce. Siedzę na tej pace - patrzę a żołnierz wynosi kalekę, moją ciotkę. Miała trzydzieści trzy lata, a od dziesiątego roku życia miała bezwład nóg. I żołnierz, który ją wynosił zahaczył o próg, mało się nie przewrócili oboje. Wrzucił ją, dosłownie na gołej ziemi, w nocnej koszuli. I ona wyciągnęła rękę i wołała - nie zostawiajcie mnie!!!. To były straszne słowa. Babcia powiedziała wtedy - żegnaj kochana córko, my się już w życiu nie zobaczymy.Istotnie tak było bo babcia po czterech latach pobytu tam zmarła.

Czytaj też: Marszałek Kosicki w powiecie kolneńskim [zdjęcia]

Jan Truszkowski swoje wspomnienia opisał w wielu książkach. Opisuje w nich drogę, życie i powrót z Syberii.
Wydarzenia sprzed 80 lat wspominali też mieszkańcy Kolna, którzy uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w kościele p.w. Świętej Anny. W nabożeństwie wzięli też udział Starości Kolneńscy i przedstawiciele samorządów miasta i gminy. Złożyli później kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wywózki.

Czytaj też: Powiat Kolneński będzie większy? Radni zarządzili konsultacje

- To wydarzenia, o których nie można nigdy zapomnieć. Przede wszystkim z szacunku dla tych, którzy wtedy cierpieli. Ale także dlatego, że każda,tak bolesna lekcja historii, powinna być nauką na przyszłość. Musimy o tym pamiętać i robić wszystko, żeby to się nigdy nie powtórzyło - mówił Tadeusz Klama, starosta kolneński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolno.naszemiasto.pl Nasze Miasto