Nowy globalny porządek energetyczny. Transatlantycki Szczyt Gazowy

Materiał informacyjny Gazterm26
Branża gazowa debatuje o przyszłości, która przyniesie nowy globalny porządek energetyczny. Bezpieczeństwo energetyczne nie jest dane raz na zawsze, a bezpieczeństwo sektora gazowego jest jego integralną częścią – takie zdanie królowało zarówno w kuluarach jak i podczas paneli dyskusyjnych konferencji Gazterm26 odbywającej się tradycyjnie w Międzyzdrojach.
od 16 lat

Hasło corocznego spotkania branży gazowniczej to „Nowy globalny porządek energetyczny. Transatlantycki Szczyt Gazowy”. Nowy globalny porządek, który wyłoni się po wyjściu z obecnego kryzysu, jest kierunkiem, w którym krok za krokiem podąża już teraz gospodarka.

Europa jest cały czas w trakcie odtwarzania czy budowy nowych łańcuchów logistycznych dostarczających wolumeny gazu po to, żeby ustabilizować ceny paliwa. Ale nie możemy traktować gazu wyłącznie jako paliwa. Bo jest on przecież bardzo potrzebny do wytwarzania, chociażby nawozów sztucznych, tworzyw i wielu innych produktów potrzebnych do życia codziennego – mówił dr Robert Perkowski, członek zarządu PKN Orlen, zastępca dyrektora Oddziału Centralnego PGNiG. Jego zdaniem to co najgorsze mamy już za sobą.

My, w PKN Orlen i w Polsce, twierdziliśmy, że ten kryzys dotyka bardziej sfery ceny gazu. Na notowania gazu na rynkach międzynarodowych nie mamy wpływu. A dużo importujemy, nie wydobywamy wszystkiego w Polsce. Ale jednak historia pokazała, że kryzys nie dotknął nas tak bardzo, jak mógł. Wiem, że wielu klientom trudno w to uwierzyć, ale te ceny w Polsce były mimo wszystko dużo bardziej buforowane i przede wszystkim nikt nie doświadczył braku paliwa – tłumaczył Perkowski.

Tłumaczyła to również w swoim liście skierowanym do uczestników międzyzdrojskiej konferencji Iwona Waksmundzka-Olejniczak, członek zarządu PKN Orlen i dyrektor Oddziału Centralnego PGNiG.

„Gazu w Polsce nie zabrakło i nie zabraknie. Polska już dziś posiada w pełni funkcjonujący system dywersyfikacji, który gwarantuje dostęp do błękitnego paliwa nawet w przypadku zaistnienia poważnych zawirowań na rynku energii. Jako grupa Orlen mamy strategię dywersyfikacji importu gazu opartą między innymi na dostawach skroplonego gazu ziemnego odbieranego w terminalu LNG w Świnoujściu. Już w 2022 roku zapewniły one ponad 1/3 zapotrzebowania na gaz w Polsce. Wyraźnie też widać zwrot w kierunku energetycznych relacji transatlantyckich. Ponad połowa LNG sprowadzonego w ubiegłym roku do naszego kraju pochodziła ze Stanów Zjednoczonych” – napisała.

Na kolejny aspekt uwagę zwrócił prezydent Andrzej Duda: „Polskie gazownictwo stoi na progu poważnych zmian jakościowych. Obserwowany globalny, nieodwracalny już trend zmierzający do ograniczania emisyjności czy nawet osiągnięcia zupełnej neutralności klimatycznej gospodarki będzie bowiem generował potrzeby w zakresie tworzenia nowych rozwiązań technologicznych, logistycznych czy finansowych” – podkreślił w liście skierowanym do uczestników konferencji. Dodał w nim jeszcze, że „tradycyjne, jednorodne gazownictwo bazujące na gazie ziemnym może wyewoluować w multipaliwowy sektor obejmujący różne kategorie gazów odnawialnych oraz ich mieszanin”.

Z opinią prezydenta zgodził się prezes Perkowski.

Gaz jest nam potrzebny i będziemy z niego korzystać jeszcze przez wiele lat. To kwestia nie tylko bezpieczeństwa strategicznego, ale również klimatycznego. A w tym gaz jest o tyle ważny, że przecież nie zawsze wieje wiatr i świeci słońce, ergo nie zawsze możemy liczyć na odpowiednie moce wytwarzane przez odnawialne źródła energii. Gaz może pełnić rolę paliwa stabilizującego system energetyczny – zauważył.

Podczas panelu „Znaczenie wydobycia własnego i rozwoju infrastruktury dla gazu w kontekście wyzwań dla bezpieczeństwa i transformacji energetycznej” Perkowski zwrócił uwagę m.in. na to, że nasze naturalne bogactwa mają pewne ograniczenia.

Złoża musimy eksploatować odpowiedzialnie by maksymalnie je wykorzystać, bo nowe zasoby się w nich nie pojawią. Tak właśnie jest z ropą i gazem. To są surowce nieodnawialne – przekonywał.

Drugim istotnym faktem jest stabilizacja wydobycia po zawirowaniach związanych, chociażby z pandemią.

Przez dwa lata mieliśmy bardzo utrudnione działanie. Jeżeli komuś wydaje się, że eksploatacja złóż gazu, czy ropy jest rzeczą prostą i kojarzy ją z firmą pana Łukasiewicza, to jest w błędzie. To obecnie bardzo skomplikowany mechanizm od uzyskania zgód, pozwoleń i decyzji, po zestawienie całego parku technologicznego. Proszę pamiętać, że trzeba co roku wydać kilkaset milionów złotych w inwestycje, w zagospodarowanie nowych złóż, w rewitalizację, optymalizację tych, na których już prowadzimy wydobycie – tłumaczył Perkowski.

A i tak wyniki wydobycia własnego uzyskane w 2022 roku są imponujące. W zeszłym roku dało się w ten sposób pozyskać 7,7 miliarda metrów sześciennych gazu.

Każdą ilość, którą Orlen wydobędzie, prześlemy naszą siecią – zapewniał Dariusz Kucel dyrektor pionu Rozwoju Rynku Gazu Gaz-Systemu. A potem tłumaczył, że Gaz-System jest w o tyle dobrej sytuacji, że wcześniej zaczął dywersyfikację jako operator. I to za pomocą, albo dzięki kilku spektakularnym inwestycjom: Gazoportowi im. Lecha Kaczyńskiego, Baltic Pipe, interkonektorom z Litwą i Słowacją. Stworzony został korytarz północ-południe, czyli szkielet naszego bezpieczeństwa gazowego.

Skoro Gaz-System przepuści przez swoją sieć każdą ilość, to nic tylko wydobywać. I taki jest zamiar. W roku 2022 gazu ziemnego wydobytego przez Grupę Orlen łącznie ze złóż krajowych jak również zagranicznych Było ok. 7,7 miliardów metrów sześciennych. PKN Orlen zapowiada, że w 2030 roku będzie to już ponad 12 miliardów m sześc.

Ale pamiętajmy, nie będzie to tylko wydobycie krajowe. Poza Polską jest to przede wszystkim wydobycie na obszarze norweskiego szelfu kontynentalnego, ale działamy również w Pakistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Kanadzie – podsumował Perkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy globalny porządek energetyczny. Transatlantycki Szczyt Gazowy - Strefa Biznesu

Wróć na kolno.naszemiasto.pl Nasze Miasto