Mieszkańcy Kolna zaoszczędzą na rachunkach za prąd

JBa/wrotapodlasia
Udostępnij:
1,6 mln zł z funduszy europejskich umożliwi w mieście Kolno inwestycje w mikroinstalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE), które będą użytkowane przez lokalną społeczność. Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek, 24 stycznia, w Urzędzie Miejskim w Kolnie wicemarszałek Marek Olbryś i burmistrz Andrzej Duda.

– Sprawy odnawialnych źródeł energii, poszanowania środowiska są w centrum uwagi zarządu województwa, a projekt, z którego skorzysta miasto Kolno, był jednym z ostatnich projektów z listy rezerwowej, które oczekiwały na środki. Ta dotacja oznacza pokaźne oszczędności dla mieszkańców miasta – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Jak dodał, realizacja programu oznacza korzyści nie tylko dla bezpośrednich beneficjentów, ale także będzie miała dobroczynny wpływ na ochronę środowiska.

Dodatkowa pomoc z Unii
Dodatkowe pieniądze, dzięki którym został zwiększony budżet konkursu dla samorządów na instalacje tego typu, pochodzą z funduszy, jakie Województwo Podlaskie otrzymało z React-EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). To nowy mechanizm Komisji Europejskiej, utworzony w odpowiedzi na kryzys wywołany przez pandemię. Część z tych środków zarząd województwa przeznaczył na inwestycje w OZE.

W mieście zostaną zamontowane dwa rodzaje instalacji (sześć instalacji kolektorów słonecznych i 61 paneli fotowoltaicznych). Dzięki temu roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie ponad 200 ton równoważnika CO2. Wartość tego projektu wynosi 2 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich - 1,6 mln zł. Wszystkie instalacje zostaną zamontowane na dachach indywidualnych gospodarstw domowych.

– Kolno nie od dzisiaj dba o środowisko. Na wszystkich budynkach administracji publicznej mamy już od lat panele fotowoltaiczne. Wiemy, że to się opłaca, mamy konkretne oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne. Tym chętniej przystąpiliśmy do tego projektu. Przed nami intensywna praca, bo chcemy, żeby nasi mieszkańcy mogli zainstalować panele jeszcze do momentu, kiedy będą mogli jako prosumenci sprzedawać energię na dotychczasowych warunkach – poinformował burmistrz Andrzej Duda.

Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się nadzwyczajna sesja miejskiego samorządu i ruszą wszelkie procedury oraz szukanie wykonawców. Burmistrz Andrzej Duda ocenia, że nawet na nowych warunkach fotowoltaika jest przedsięwzięciem opłacalnym.

Ponad 120 mln zł na OZE

Dzięki zwiększeniu przez zarząd puli w tym naborze o prawie 8,5 mln zł do kwoty 123,3 mln zł, dofinansowanie uzyskały dodatkowo gminy: Jaświły (1,6 mln zł), Jedwabne (1,4 mln zł), Rutki (1,4 mln zł), Kolno (1,6 mln zł), Łapy (1,3 mln zł) i Kołaki Kościelne (1,2 mln zł). W całym konkursie, uwzględniając przyznane właśnie dotacje, dofinansowanie otrzymało 101 projektów.

Powiatowy Urząd Pracy w Kolnie

Więcej pieniędzy na aktywizację zawodową w powiecie kolneńskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie