Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowsze zmaga się z suszą. Fala upałów, spadek stanów wody w rzekach oraz groźba suszy glebowej dla roślin

Martyna Konieczek
Mazowsze zmaga się z suszą. Fala upałów, spadek stanów wody w rzekach oraz groźba suszy glebowej dla roślin
Mazowsze zmaga się z suszą. Fala upałów, spadek stanów wody w rzekach oraz groźba suszy glebowej dla roślin Fot. Archiwum Polska Press Grupy
Dla wielu z nas wysokie temperatury to powód do radości, w szczególności w wakacje. Ale nie wszyscy się cieszą z fali upałów. Brak opadów deszczu zaczyna być katastrofalny, da się zauważyć gwałtowny spadek wilgoci w glebie, a także spadek stanów wody w rzekach. W większości gmin województwa mazowieckiego występuje zagrożenie suszą. Dalsza część artykułu poniżej.

Ciepłe lato jest z jednej strony powodem do radości. Z drugiej jednak, wśród leśników i rolników budzi obawy co do stanu upraw, którymi się opiekują. Również lasom grożą niszczycielskie pożary. W ciągu najbliższych tygodni nie ma jednak większych szans na poprawę sytuacji.

W ostatnich tygodniach fale upałów doprowadziły do rozwoju suszy atmosferycznej i glebowej oraz spadku stanów wody w rzekach na wielu obszarach Polski. Najgorzej pod tym względem jest m.in. na Mazowszu. W województwie mazowieckim działa już kilka komisji gminnych szacujących straty wywołane przez suszę. W okolicach Warszawy brak opadów najbardziej dotyka uprawy zbóż oraz krzewów owocowych.

Występowanie suszy monitoruje Instytut Upraw Gleboznawstwa i Nawożenia w Puławach, opierając się na danych z ponad 660 stacji meteorologicznych w Polsce. Na poniższej mapce możemy zobaczyć dokładnie na których terenach Polski występuje zjawisko suszy (stan na 4 lipca 2018 roku).

Susza w Polsce - mapa
Źródło: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa

- Na terenie województwa mazowieckiego stan rzek układa się w strefie wody niskiej. Taka sama sytuacja jest, jeśli chodzi o Wisłę w Warszawie. Mamy temperatury powyżej normy, a opady poniżej i to powoduje susze. Wiadomo, mamy też teraz okres wakacyjny, letni, a to oznacza burze, więc mamy nadzieję, że w obszarach występowania burz będą te stany wód wzrastać i sytuacja choć trochę się poprawi - powiedział nam Dariusz Witkowski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ekspert zapewnia, że sytuacja nie powinna się drastycznie pogorszyć w najbliższych dniach i stany wody w rzekach będą się utrzymywać w obecnej formie.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto