Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolno. Szkoła Podstawowa nr 2 ma już 50 lat (ZDJĘCIA)

PG / Andrzej Konopka UM Kolno
Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolnie istnieje już 50 lat. Swój jubileusz świętowała bardzo hucznie.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolnie istnieje już 50 lat. Swój jubileusz świętowała bardzo hucznie. UM Kolno
Za nami wzruszający jubileusz 50-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Kolnie. Były międzypokoleniowe występy, wspomnienia i dużo uśmiechu.

Uroczystości jubileuszowe w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Kolnie odbyły się w piątek, 23 listopada. Podzielono je na dwie części - artystyczną i oficjalną.

Część artystyczna była dobrą okazją do przypomnienia zgromadzonym minionych lat. Ukazywała przeszłe i teraźniejsze życie szkoły. Niezapomniane i wyjątkowe chwile ożyły na nowo w sercach uczestników jubileuszowych uroczystości współtworzących historię szkoły.

- Historia „Dwójki” rozpoczyna się w 1968 roku. Pierwsza dekada działalności szkoły to czasy Big Beatu i Twista. Uczniowie z tamtych lat nie mieli telefonów, komputerów, ale mieli równie mądrych nauczycieli, którzy oprócz umiejętności czytania i pisania, pomagali im zrozumieć świat. Życie w szkole wyglądało wtedy zupełnie inaczej niż to dzisiejsze – mówiła Joanna Gleba, wicedyrektor szkoły.

Czytaj też Wojskowa Komenda Uzupełnień w Łomży ma już 100 lat (zdjęcia)

Uczniowie zaprezentowali scenkę „Koza”, w której przedstawili kary dla uczniów za różne przewinienia w tamtym okresie (bicie linijką po dłoni, klękanie na woreczku z grochu, pisanie na tablicy „nie będę rozmawiał w czasie lekcji”, ciąganie za uszy i siedzenie w oślej ławce). Ulotny klimat i nastrój tamtych czasów przypomniały również zaśpiewane przez uczennice szkoły piosenki, „Taniec Twist”, „Rudy Rydz” i ,,Staruszek Świat” Anny Jantar.

Kolejne lata 1978-1988 to okres, w którym nieodłącznym elementem ówczesnego życia szkoły były cotygodniowe apele na korytarzach szkolnych lub w salach gimnastycznych oraz obowiązkowy udział w pochodach pierwszomajowych. Widzom umiejętności taneczne zaprezentowały mażoretki przygotowane przez Beatę Skrodzką. Następnie nauczyciele wraz z dyrekcją i uczniami odśpiewali wspólnie utwór przy aplauzie gości „Ale to już było” i przenieśli wszystkich w kolejną dekadę lata 1988-1998.

Zaprezentowany został krótki wykład na temat ruchów młodzieżowych, a poszczególni aktorzy zaprezentowali też modę i zachowania ówczesnych subkultur: Punków, Grunge’owców, Metalowców, Hip-hopowców i trendy odnoszącej sukcesy w latach 90-tych muzyki disco-polo. Uczniowie zaśpiewali piosenkę „Niech żyje szkoła” w rytm melodii „Wolność” – zespołu Boys i napisali własne słowa.

Kolejna dekada to 1998-2008. Od 1999 roku placówka stała się szkołą sześcioklasową, a rok 2008 – to równie ważna data w historii „Dwójki”. Społeczność świętowała wtedy 40-lecie istnienia.

Bogaty program artystyczny przedstawiono w pięknej scenerii – na tle wystawy zdjęć z różnych okresów życia szkoły. Zgromadzone fotografie były również interesującą i miłą niespodzianką dla przybyłych gości, którzy mogli dzięki nim poczuć dawny klimat szkoły.

- Nauka we współczesnej szkole jest zupełnie inna niż ta sprzed wielu lat. Każdy uczeń nie tylko zdobywa w niej wiedzę i potrzebne umiejętności, ale również rozwija swoje zainteresowania oraz talenty – podkreślała prowadząca Joanna Gleba. Następnie zaprezentował się zespół z KOKiS, a po nim kl. V „a” w przygotowanym przez Alicję Polkowską i Magdalenę Sekścińską układzie tanecznym.

Zobacz też IPN nagrodził film Maćka Bagińskiego o żołnierzu z Zabiela

Ostatnia dekada przyniosła wiele zmian w szkole. Placówka postrzegana jest jako miejsce, gdzie nie tylko zdobywa się wiedzę, ale również miło i bezpiecznie spędza czas wolny. Ważną rolę w pracy pedagoga z uczniem odgrywa współpraca z rodzicami. Jej efekty potwierdził taniec „Tatusiów z córkami” przygotowany przez Annę Przestrzelską i Joannę Glebę. Był to taniec pełen emocji, wzruszeń i ciepłych uczuć, które udzieliły się wszystkim zgromadzonym uczestnikom. Na zakończenie kl. II „b” i II „c” zatańczyła w kolorowych strojach ludowych przygotowanego przez Marzenę Jezusek „Krakowiaka”, który dał również wiele radości uczestnikom obchodów.

W części oficjalnej głos zabrali m. in.: dyrektor szkoły Dariusz Łosiewski, bp. Tadeusz Bronakowski, Burmistrz Kolna Andrzej Duda, nowo powołany Starosta Kolneński Tadeusz Klama, Dorota Szymonowicz - dyrektor Delegatury w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Prezes Banku Spółdzielczego Krzysztof Kajko, delegacje od Posłów: Kazimierza Gwiazdowskiego i Bernadety Krynickiej. W imieniu nauczycieli emerytów głos zabrała Zofia Kajko i przedstawiciele rady rodziców. Z życzeniami przybyły też delegacje z kolneńskich, gminnych i powiatowych instytucji oświaty i zakładów pracy.

W okolicznościowym przemówieniu burmistrz Andrzej Duda zaznaczał, że jubileusz stanowi szczególny moment nie tylko dla szkoły, ale też dla całego miasta. - To niezwykły honor i zaszczyt uczestniczyć w tym wyjątkowym dniu, jubileuszu 50 – lecia Szkoły Podstawowej nr 2. To moment szczególnie wzruszający również dla mnie, absolwenta tej szkoły. Dzisiejsza uroczystość to pokoleniowe spotkanie naszej jednej, wielkiej uczniowskiej i nauczycielskiej rodziny. „Dwójka” nigdy nie była tylko instytucją oświatową, ale zawsze zgraną społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli. Oni oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i całe swoje nauczycielskie serce i za to im z całego serca dziękuję – mówił burmistrz.

Na zakończenie tego wyjątkowo wzruszającego i sentymentalnego jubileuszu wszystkim nauczycielom emerytom dyrekcja wręczyła symboliczną różę. Uwiecznieniem pięknych chwil było pamiątkowe zdjęcie.

Zobacz koniecznie: Mały ZUS dla przedsiębiorców[/i]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kolno.naszemiasto.pl Nasze Miasto