Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Turośl. To jest najmłodszy zespół gminy, który promuje Kurpiowszczyznę

PG
Zespół folklorystyczny „Turoślanie” zaczął występować w 2010 r. i dumne prezentuje swoją gminę na licznych przeglądach
Zespół folklorystyczny „Turoślanie” zaczął występować w 2010 r. i dumne prezentuje swoją gminę na licznych przeglądach GOK Turośl
Mają tradycyjne stroje kurpiowskie, piękne głosy i chcą promować swoją kulturę. Zespół folklorystyczny „Turoślanie” działa od dziewięciu lat.

Gmina Turośl to obrzeża Puszczy Kurpiowskiej. Tradycja oraz kurpiowska historia regionu jest dla mieszkańców bardzo ważna i wciąż żywa. Jednym z przykładów promowania tej kultury są zespoły, które działają przy Gminnym Ośrodku Kultury w Turośli. Najmłodszy z nich to Zespół folklorystyczny „Turoślanie”, który powstał w 2010 rok.

Czytaj też Zaczynały od pieśni pogrzebowych. Teraz zachwycają białym śpiewem

– Na ten rok datowane są pierwsze występy zespołu na przeglądach i konkursach. Oczywiście młodzież zaczęła dużo wcześniej przygotowania i treningi – mówi Przemysław Zadroga, dyrektor GOK-u. – Chcieliśmy, żeby kultura kurpiowska dalej żyła. Poprzez zespół zachęcamy młodzież do zapoznawania się z nią. Przy zabawie mogą w łatwy sposób zdobyć nową wiedzę. Oczywiście jest to też dla nas promocja naszego regionu.

Początki nie należały do najłatwiejszych, bo taniec i śpiew są wymagającymi umiejętnościami. – Skład się zmienia, bo dzieci dorastają. Bywało, że na scenie występowało po 10-12 par – wyjaśnia Zadroga. – Obecnie w grupie występuje pięć par damsko-męskich.

Zobacz też Dzieci wyśpiewały sobie występ w zagranicznym festiwalu

Na zajęcia mogą uczęszczać dzieci od IV do VIII klasy szkoły podstawowej. Odbywają się one raz w tygodniu z instruktorem, który gra na akordeonie i opracowuje z młodymi artystami odpowiedni repertuar. Grupa wielokrotnie reprezentowała gminę na konkursach i przeglądach, takich jak Festiwal Kultury Ludowej w Rozogach czy też Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej. Często zajmują wysokie miejsca. „Turoślanie” występują też na lokalnych wydarzeniach, takich jak Turoślańskie Prezentacje Kulturalne, które odbywają się co roku w czerwcu.

W tej chwili prowadzony jest dodatkowy nabór, aby zwiększyć liczbę dzieci, które uczęszczałyby na zajęcia. Zainteresowani mogą zapisywać się pod numerem tel. (86) 278 61 32. Bezpłatne zajęcia odbywają się w salce GOK.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kolno.naszemiasto.pl Nasze Miasto