Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwaj posłowie z województwa podlaskiego nie poparli "piątki dla zwierząt". Jeden może stracić partyjną legitymację

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Łomżyński poseł Lech Kołakowski został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości ponieważ zagłosował przeciwko “piątce dla zwierząt”.

– Jestem dumny ze swojej decyzji. Nie mogłem poprzeć ustawy, która wyrządziłaby wiele krzywd i rolnikom, i zwierzętom – argumentuje parlamentarzysta. – Doprowadziłaby do likwidacji wielu gospodarstw, gałęzi gospodarki. Natomiast zwierzęta były, są i będą poddawane ubojom rytualnym tyle, że w innych, ościennych krajach. Nowymi przepisami fundujemy im tylko dodatkowe cierpienie i stres związane z transportem. Nie zgadzam się z tym. Wywodzę się ze środowiska rolniczego, w przeszłości także byłem hodowcą i doskonale znam realia. Nie można pod hasłem kochajmy zwierzęta wyrządzać im krzywdę. Jeśli chcemy im pomóc, to powinniśmy dać większe uprawnienia inspekcji weterynaryjnej.

W podobnym tonie wypowiada się Mieczysław Baszko, poseł Porozumienia, który też nie poparł noweli.

– Nie stać nas na rezygnację z uboju rytualnego – tłumaczy. – A jeśli już to taki zakaz powinien obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej, a nie tylko naszego kraju, ponieważ to nie rozwiąże problemu, a jedynie doprowadzi do sytuacji, że stracimy poważnych kontrahentów.

Poza tym, w ocenie posła, należy wprowadzić dłuższe niż rok vacatio legis i przewidzieć wypłatę odszkodowań dla hodowców.
– Natomiast zapisy dotyczące zwierząt domowych, w tym schronisk rzeczywiście trzeba uporządkować i chętnie bym to poparł – dodaje M. Baszko.

W minionym tygodniu Sejm procedował nad projektem ustawy zwanej “piątka dla zwierząt”. Dokument zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego. Może on być stosowany wyłącznie na potrzeby związków wyznaniowych mieszkających w Polsce. W projekcie ustawy jest też zapis o większej kontroli społecznej ochrony zwierząt. Źle traktowane mogłyby być odbierane przez organizacje społeczne w asyście policji. Projekt przewiduje też zakaz trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi, a także ograniczenie stosowania kolczatek. Określa również, że schroniska mogłyby być prowadzone wyłącznie przez gminy lub organizacje pożytku publicznego. Prywatni przedsiębiorcy nie mieliby do tego prawa.

W głosowaniu nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, które odbyło się w nocy z czwartku na piątek, nie poparło jej 38 posłów Zjednoczonej Prawicy. Wśród buntowników byli dwaj parlamentarzyści w naszego regionu. To poseł Mieczysław Baszko z Porozumienia, a także pochodzący z okręgu łomżyńskiego Lech Kołakowski z PiS, który angażuje się także w sprawy suwalskie i kilka lat temu w mieście nad Czarną Hańczą otworzył swoje biuro. M. Baszce z powodu głosowania przeciwko “piątce dla zwierząt” włos z głowy nie spadł, ponieważ projektu ustawy nie poparł cały jego klub. Ale Kołakowski poniósł konsekwencje. W piątek za niesubordynację, decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego, został zawieszony w prawach członka partii. Jednak - jak mówi – najważniejsze, że głosował zgodnie ze swoim sumieniem.

– Rolnicy to dobrzy ludzie, którzy dbają o swoje zwierzęta – przekonuje. – Jak można naruszać ich mir domowy? Pozwalać na sytuacje, że przedstawiciele organizacji w asyście policjanta zabiorą krowę. A ten funkcjonariusz zna się na zwierzętach? Przecież są rasy, choćby jersey, że krowy wyglądają na wychudzone, a one po prostu mają taką urodę.
Zawieszenie w prawach członka partii to żółta karta przyznawana przez prezesa. Natomiast o tym, czy zasiadający w Sejmie już piątą kadencję Kołakowski - wiceprzewodniczący i skarbnik klubu parlamentarnego PiS straci legitymację partyjną zdecyduje komitet polityczny partii po szczegółowym wyjaśnieniu sprawy.

Zobacz koniecznie: Jesteś na L4? Spodziewaj się kontroli ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto