- 10 lutego to rocznica pierwszej wywózki, ale tego dnia wspominamy setki tysięcy polskich obywateli, którzy w latach 1940 – 1941 zostali w bydlęcych wagonach przymusowo wywiezieni na Syberię - mówi Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. – Ten tragiczny los spotkał też wielu mieszkańców naszej gminy, dlatego musimy pamiętać i przekazywać młodym pokoleniom nie tylko wiedzę o tym co się wydarzyło, ale także o tym, kto był za to odpowiedzialny, bo hasło „Nigdy więcej Sybiru” widniejące na odsłoniętym w minionym roku pomniku w Zabielu niestety w dzisiejszych czasach, w kontekście wojny na Ukrainie, wciąż jest aktualne.
Pomnik w Zabielu został postawiony, by upamiętnić los 11 rodzin z tej miejscowości wywiezionych na Sybir. Za wypisanymi na kamiennej tablicy nazwiskami i imionami kryją się historie, o których trudno mówić bez wzruszenia. Mróz, głód, śmierć, ciężka praca, nieludzkie warunki, tęsknota za Ojczyzną to wspólny mianownik doświadczeń wszystkich Sybiraków.
Kwiaty i znicze złożyli pod pomnikiem w Zabielu Józef Bogdan Wiśniewski wójt gminy Kolno, Jan Pieklik wiceprzewodniczący Rady Gminy Kolno, Urszula Śliwowska inicjatorka postawienia pomnika, Stanisław Rogiński sołtys Zabiela, Waldemar Ałajko sołtys wsi Zabiele – Zakaleń, Mariusz Wesołowski dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno oraz delegacja ze Szkoły Podstawowej w Zabielu z dyrektor Ewą Lipnicką na czele.
Po mszy św. kwiaty i znicze pod pomnikiem Sybiraków przy Kościele pw. Św. Anny w Kolnie Wójt Józef Bogdan Wiśniewski złożył wspólnie z Mariuszem Wesołowskim Dyrektorem CKGK i Urszulą Śliwowską córką Sybiraka.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?